ESTENG

2009

 

 

 

 


  

HAPPY TOGETHER TALLINNAS
Tallinna Kunstihoones 28.01 - 1.03.2009

Avamine KOLMAPÄEVAL, 28. jaanuaril kell 18
Avamispidu 20 - 03 KUKU klubis:
esineb Moby Dictator (Soome)
DJ- d Mika Hannula & Minna Henriksson
(sissepääs tasuta)

Kolmapäeval 28. jaanuaril Eesti Kunstiakadeemias ruumis 201 kell 14.00 Petra Baueri loeng-performance Kustutatud Rootsi lood*
Laupäeval 31. jaanuaril Tallinna Kunstihoones kell 14.00-21.00 YKON Game v.0.3**


Happy Together on grupinäitus, mis ühendab kunstnikke Kagu-Euroopast, Balti – ja Põhjamaadest. Näituse eesmärk on uurida kaasaegses ühiskonnas esinevaid erinevaid olukordi, mille tekkimise põhjused peituvad konfliktides või mida on põhjustanud teod, kus kollektiivne teadvus on tugevam kui individuaalne.

Näitus esitleb paljude tuntud kaasaegsete kunstnike teoseid, mis loovad läbi erinevate kunstiliste lähenemiste huvitava kombinatsiooni, ulatudes joonistusest videoni ja installatsioonist performance`ini. See, mis osalevaid kunstnikke ühendab, on huvi teema vastu, millega nad suhestuvad väga erineval ent intrigeerival moel.

Osalevad kunstnikud: Petra Bauer, Rootsi; Birgir Birgisson, Island; Igor Grubic, Horvaatia; Mika Hannula, Soome/Saksamaa; Minna Henriksson, Soome/Türgi; Hanna Jaanisoo, Soome; Villu Jaanisoo, Eesti / Soome; Kiba Lumberg, Soome; Kristina Norman, Eesti; Karl Ingar Roys, Norra; Katarina Zdjelar, Serbia/Holland; Ahmet Ögut, Türgi/Holland; YKON (Ulu Braun, Sasha Huber, Tellervo Kalleinen, Oliver Kochta-Kalleinen, Tomas Träskman), Soome

Meie eesmärk on luua ja edasi arendada platvormi, mille põhiselt kriitiliselt ja konstruktiivselt analüüsida ideed kollektiivsusest ja kogukonnast. Põhimõte, mida järgmine, seisneb selles, et kollektiivsed identiteedid on olulised ja isegi hädavajalikud. Ülesanne on seista nendega silmitsi ning töötada nende viljakamaks ja tolerantsemaks muutmise nimel.

Selliselt ühiselt platvormilt kutsume kõiki kaasa mõtlema ja otsima vastuseid küsimustele: Kes me oleme kui me väidame, et me kuulume teatud kogukonda? Mis juhtub siis, kui kuulumine kogukonda muutub olulisemaks kui meie individuaalsus? Kas olla osa teatud kogukonnast tähendab automaatselt, et peab eksisteerima ka Teine, väljaspool seda? Millal on kollektiivne identiteet konstruktiivne ja millal destruktiivne, regressiivne ja ohtlik? Kas positiivse ja konstruktiivse kollektiivse identiteedi võimalus on üldse olemas?

Täiesti juhuslikult on kukkunud välja nii, et Happy Together pakub teatud eelvaadet Veneetsia biennaalile. Kolme osaleva kunstniku loomingut näidatakse nende rahvuspaviljonides eeloleval suvel - Norman esineb Eesti, Ögut Türgi ja Zdjelar Serbia paviljonis.

Näituse on kureerinud Mika Hannula, kunstilise uurimustöö professor Göteborgi Ülikooli Kujutava, Rakendus- ja Näitekunsti osakonnas ja Minna Henriksson, kunstnik, kes elab ja töötab Helsingis ja Loode-Euroopas. Näitus on teostatud koostöös Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Tallinna Kunstihoonega.

Pressiteate on koostanud Mika Hannula ja Minna Henriksson.



*Kasutades näitena sündmusi Rootsi ajaloost ka tänapäevast, väidab Bauer, et ühiskonnad on suures osas üles ehitatud informatsioonile, millest ajaloos on teadlikult mööda vaadatud, mida on peidetud ja unustatud.
** YKON kutsub osalema YKONi mängu pilootversioonis. Tegemist on maailma simulatsioonimänguga 12-25 mängijale. See on Buckminster Fulleri poolt 1960-ndatel leiutatud Maailma mängu kaasaegne variant. Fulleri idee oli luua subversiivne tööriist et “panna maailm 100% inimkonna heaks tööle lühima võimaliku aja jooksul läbi spontaanse koostöö tekitamata sealjuures ökoloogilist kahju ja andmata kellelegi eelisolukorda.” RSVP info@ykon.org.

Täname: American Centre Foundation, Põhjamaade Ministrite Nõukogu, Mondriaan Foundation, Centre for Icelandic Art, The Association of Icelandic Visual Artists (SÍM), Icelandair, Rootsi Kuningriigi Suursaatkond Tallinnas, Office for Contemporary Art Norway, Eesti Kultuurkapital, YKON, Horvaatia Kultuuriministeerium, Soome Vabariigi Suursaatkond Tallinnas, Pernod Ricard Estonia

Rohkem infot:
Anders Härm,
Tallinna Kunstihoone
Tel 6442818
anders@kunstihoone.ee
www.kunstihoone.ee

Fotodel:
Mika Hannula poster seeriast "Just Because...", 2009, poster, 60 x 90 cm
Birgir Birgirsson fotod seeriast "Blond Artist", 2009, lamineeritud foto mdf-plaadil, 55 x 55 cm

 


 

VELLO VINN ANTWERPENIS

 

XYZ kureeritud rühmanäitus pealkirjaga “Kuldkalake äkitselt surnud” (Goldfish Suddenly Dead) leiab aset Extra City’s – Antwerpeni Kaasaegse Kunsti Keskuses.

Näitusel on töödega esindatud Dirk Braeckman, T.S. Eliot, Jan Fabre, Boris Groys, Vassilis Karouk, Mark Manders, Poka-Yio, Lucas Samaras, Gregor Schneider, Vello Vinn ja Eva Vretzaki. Goldfish Suddenly Dead on lühilugu kaotusest – kas tegelikust, mäletatud või projitseeritud kujul. Näitusel osaleb graafikaseeriaga “Keskkond” (1983) Vello Vinn (s. 1939), kelle osalemine sai teoks Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse kaudu.

XYZ taga on Xenia Kalpaktsoglou, Poka-Yio ja Augustine Zenakos, kes moodustavad Ateenas baseeruva kuraatorite trio, kes asutasid 2005. aastal Athens Biennale Non Profit Organisation’i. Nad kureerisid I Ateena Biennaali 2007 DESTROY ATHENS, ja on II Ateena Biennaali HEAVEN, mis avatakse 15. juunil 2009, kunstilised juhid. 2008. aastal oli kuraatorite trio Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuses uurimisreisil, tutvumaks Eesti kunstiareeniga.

Goldfish Suddenly Dead
Kureerinud XYZ
3. aprill – 3. mai 2009
Extra City
Kaasaegse Kunsti Keskus, Antwerpen

http://www.xyzprojects.org
http://www.extracity.org 


 

KÜLM JA MÄETAMM WALESIS



Vabaõhufestivalist Locws International: Art Across The City 2009 osa võtvad kunstnikud on: Tanya Axford, Megan Broadmeadow, Neville Gabie, Paul Granjon, Neeme Külm, Marko Mäetamm, Aisling O’Beirn, Calum Stirling.

Locws International jätkab 2009. aastal oma biennaaliprogrammi, esitledes aprilli- ja maikuu jooksul Swansea linna avalikus ruumis uusi teoseid rahvusvahelistelt kaasaegsetelt visuaalkunstnikelt.

2007. aasta lõpus viibisid festivali korraldajad Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse kutsel uurimisreisil Tallinnas.

http://www.locwsinternational.com/

Locws international:
Art Across The City 2009
18. aprill – 10. mai 2009






PRESSITEADE 16.04.09

LOCWS INTERNATIONAL:
ART ACROSS THE CITY 2009
18. aprill – 10. mai 2009

Laupäeval, 18. aprillil avatakse Walesis, Swansea linnas vabaõhu kunstifestival Locws International: Art Across The City 2009. Eesti kunstnikest osalevad üritusel Marko Mäetamm ja Neeme Külm.

Järjekorras neljas Locws International jätkab 2009. aastal oma biennaaliprogrammi, esitledes aprilli- ja maikuu jooksul Swansea linna avalikus ruumis uusi teoseid rahvusvahelistelt kaasaegsetelt visuaalkunstnikelt, kelle hulgas on Tanya Axford, Megan Broadmeadow, Neville Gabie, Paul Granjon, Neeme Külm, Marko Mäetamm, Aisling O’Beirn ja Calum Stirling.

2007. aasta lõpus viibisid festivali korraldajad Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse kutsel uurimisreisil Tallinnas, kahe siinse kunstniku osalema kutsumine 2009. aasta festivalile oli toimunud kohtumiste üks resultaate. Varem on festivalist osa võtnud Jaan Toomik, seda 2007. aasta kevadel.

Neeme Külm on oma installatsioonis “kaotanud ära” Swansea ühe sümboli – maailmakuulsa Walesi luuletaja Dylan Thomase skulptuuri – , pakkudes linnaelanikele harjumuspärase vaatepildi asemel pseudosituatsiooni, nagu hakataks kuju kohe-kohe betooni valama.

Marko Mäetamme installatsioon linnaruumis kujutab endast õudusfilmilikku laste mänguväljakut, kus kunstniku viimaste aastate loomingule omane morbiidne infantiilsus leiab väljendamist erisuguste taaskasutatud lastetarvete ja hauaplaatide kombineerimise läbi.


www.locwsinternational.com
http://www.locwsinternational.com/artists/kulm.html http://www.locwsinternational.com/artists/maetamm.html


Foto: © Neeme Külm 2009


 

KELLER, MÄETAMM, OLE CESISES

Laupäeval, 25. juulil 2009, kell 18.00 avatakse Lätis Cēsises (Võnnus) kunstifestivali Cēsis’09 raames kaasaegse kunsti näitus “Meie aja kangelased” (Heroes of Our Time). Eesti kunstnikest osalevad näitusel Raul Keller, Marko Mäetamm, Kaido Ole, Läti kunstnikest Ojārs Pētersons, Monika Pormale, Anta & Dita Pence, Jānis Garančs, Kristīne Plūksna, Kaspars Podnieks, Sarmīte Māliņa & Kristaps Kalns. Näitus jääb avatuks 30. augustini (teisipäevast pühapäevani 11.00-18.00).

Cēsise kunstifestival, mille raames Läti ja Eesti kaasaegse kunsti näitus aset leiab, toimub kolmandat suve järjest. Kunst, teater ja muusika on publiku päralt kolme nädala jooksul. Festivali toimub alates 25. juulist kuni 15. augustini. Eesti kunstnike osalemist näitusel “Meie aja kangelased” koordineerib Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus.

Näituse pressiteatest: “ Kunst on sajandeid teeninud inimesi mehhanismina kangelaste loomiseks ja nende ülistamiseks. Pühakunst, sh ametliku portree ja triumfikaare motiivid näitavad kunsti staatust müütide genereerijana. Tehnoloogiate arenemine 20. sajandil röövis aga visuaalselt kunstilt manipuleerimiskeskse eelisõiguse – vähemalt teatud määral, sest kangelasi asuti nüüd tootma ka filmide, trükimeedia ja televisiooni abil. Kunst pidi leidma enesele uue niši, muutes hoopis oma loojad kangelasteks. Näitust võiks kirjeldada kui katset teha kindlaks, kuidas tänapäeva kaasaegne kunst suhtub oma staatusesse müütide reprodutseerijana, ja uurida, mis on tänapäeval see, mis oleks ülistamist väärt. Näitus tervikuna püüab näidata kriteeriume, millega mõõdetakse tänapäeva “ametlikke portreid” ning meie aja kangelasi.”

ART FESTIVAL CĒSIS'09 / 25.07.–15.08.2009
“Meie aja kangelased” / Heroes of Our Time

Osalejad: Ojārs Pētersons, Monika Pormale, Anta & Dita Pence, Jānis Garančs, Kristīne Plūksna, Kaspars Podnieks, Sarmīte Māliņa & Kristaps Kalns, Kaido Ole, Marko Mäetamm, Raul Keller.

Cēsise vana pruulikoda, Lenču tänav 11

http://cesufestivals.lv/


Pilt: Kaido Ole, Ettevaatust tikud, 2006


 

 

 

 

 

 

Rahvusvahelised ja välisnäitused
Aastanäitused
Hansapanga galerii ja kunstipreemia
Otsing