ESTENG

Hanna Weselius

fotonäitus “VÕITMATUD LUPIINID”
Rohujuuretasandi maastikud
11. detsembril 2002 – 4. jaanuar 2003

 

KURAATORITEKST:

Näituseavamine Kieli Linnagaleriis aastal 2001. Suures rahvamassis, erakordselt värvikate maastikufotode ees, hakkavad noored paarid korraga tangot tantsima. Kaasa löövad ka kaks vaoshoitud mustades ülikondades keskealist meest: laulja ja akordionist. Moodsad suvekingad sahisevad mööda siledat poleeritud puupõrandat valgete galeriiseinte vahel.

Hanna Weseliuse (s.1972) fotoseeria “Šlaager” ärgitas inimestes teatud meeleolu. See näitas inimestele kiirteede kraavikaldaid, hüppemägesid, skuutreid järve ääres, suvemaju ja aedu. Kõike seda stiilis, mis esmapilgul tundus spontaanne ja impulsiivne. Lähem vaatlus paljastas aga nende sisemise tasakaalu ja hoopis teistsuguse stiliseerituse. Põhjamaa öös sähvatav välklamp valgustab alati esiplaani kergelt üle. Taust jääb sellevõrra tumedamaks. Tihedad pajuokste puhmad kiirtee ääres näivad seega kasvavat otse pimedasse ja sügavsinisesse öötaevasse. Pildiseeriate atmosfäär on irreaalne, paigale külmutatud ja õrnalt eemalolev – ehkki fotograaf paistab olevat heitnud kõhuli otse kraavipervele.

Tema töödes on sooja ja imelikku huumorit. Foto “Peale matineed”(2001) näitab meile noort naist leevendamas oma pohmelli magusate želeepallidega silmamunadel. Pildil nimega “Lupiinid”(2002) on võitmatud võsud levinud peatumatult üle kogu maastiku; suurejooneliste ja peaaegu abstraktseina on nad välklambi valguse toel “üles maalitud”.

Kas tema piltides, seal kuskil taamal hämaruses, varitseb mingi hädaoht? Weseliuse kirjutistes tihti mainimist leidnud melanhooliat leidub seal kindlasti. Koomiline võib ka olla pääs sügavamale mõistmisele ja kergendada kaotusevalu.

Viimasel ajal on kunstnik hõivatud näitusega “Võitmatud lupiinid”. Sellel veendume, et tema töödes on rohkem kui silm näeb. Kujutised pole ainult visuaalne märkmik, ehkki ka lapselikud mõtisklused, uudishimu, huumor ja üllatused täidavad Weseliuse töid. Viimase kaheksakümne aasta jooksul on Euroopa kultuurile osaks saanud suured majanduslikud ja keskkondlikud muutused. Maastikud, mis inspireerisid 1920-te ja 30-te aastate fotograafe, on haihtunud. Puutumatu looduse asemel elame me kultuurmaastikul. Äkiliste muutuste ja looduse ahistamise ajastu on paratamatult sünnitanud melanhooliat ja ängi. Neutraalse vaatleja pilku ei eksisteeri enam. Pealtnägija ja vaatleja roll, mida modernismi fotograafid innukalt mängisid, pole praktiliselt enam võimalik. Kunstnikud on täiesti teadlikud sellest, et nad on osa ülalmainitud protsessist. Keegi ei jää enam neutraalseks. Linnulennulisest ülevaatlikust kõrgusest oleme me kukkunud sügavasse kraavi.

Oma piltidega möödakihutavatest veoautodest ja taimevõsudest vahendab Hanna Weselius seda siiret keerukama maastikukontseptsiooni suunas. Maastik võib olla abstraktsete kontseptsioonide, teadvustatud ja alateadlike protsesside projektsioon. See võib olla ka kunstniku mängumaa; koht, kus ehitada ja luua füüsilisi objekte. Weseliuse paljastuslikud ja pimestavad välklambisähvatused annavad meile teada fotograafi kohalolust ja juhivad meie tähelepanu pildistamisprotsessi üksikasjadele, kunstniku töömeetoditele ja fotograafia traditsioonilistele visuaalsetele väärtustele. Kõik see õilistab magusad želeepallid ja tähtsusetud taimevõsud, nagu näiteks lupiinid ja pajuvõsud, ülevateks kultuurilisteks motiivideks.

Ari Saarto,
kunstnik, lektor ja kuraator. Elab Helsingis.
Tõlkinud Johannes Saar  

 

Näitust toetasid lisaks Hansapangale ja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusele FRAME, Suomen Kultuurirahasto, Soome Saatkond Tallinnas ja hotell “Viru”.

 

Vt. ka:
Johannes Saar. “Soomlanna pildistab globaalset parki:” – Eesti Päevaleht 11. 12. 2002

 

CV
Hanna Weselius


Sündis 1. jaanuaril 1972 Kajaanis, Soomes.
Elab Helsingis.

Haridus:
2001 Helsingi Kunsti ja Disaini Ülikool (UIAH), Soome; fotograafia magister
1990 – 1993 Helsingi Ülikool, Soome; kirjandusteooria ja meedia
1997 – 1998 Westminsteri Ülikool, Inglismaa; fotograafia

Osalenud grupnäitustel alates 1998 nii Soomes kui mujal Euroopas

Isiknäitused:
2001, 2003 galerii BE’19, Helsingi, Soome
1999 Laterna Magica galerii, Helsingi, Soome
1999 Soome Fotomuuseum, Helsingi

Tööd kogudes: Soome Fotomuuseum, Helsingi; UIAH, Helsingi; Helsingi Linna Kunstimuuseum

Liikmelisus:
Soome Fotograafide Liit; Soome Ajakirjanike Liit
Kunstnikerühmituse Group RÄYH asutajaliige

Fotograafia õppejõud UIAH-is, Tampere Ülikoolis ja Lahti Polütehnikumis. Kirjutab fotograafia-alaseid artikleid ajalehtedele ja ajakirjadele. Vabakutseline fotograaf ajalehe Helsingin Sanomat ning nädala-ajakirja Suomen Kuvalehti juures.

Nordic Greenpeace’i fotograaf alates 1993.

 

Rahvusvahelised ja välisnäitused
Aastanäitused
Hansapanga galerii ja kunstipreemia
Otsing