ESTENG

Kadunud kaheksakümnendad. Kogumiku esitlus.

“Kadunud kaheksakümnendad.
Probleemid, teemad ja tähendused 1980. aastate eesti kunstis”
ISBN 978-9985-9778-2-8
© Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, 2010

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusel on rõõm teatada 464-leheküljelise eesti- ja ingliskeelse kunstiteaduslike artiklite kogumiku “Kadunud kaheksakümnendad / Lost Eighties” ilmumisest.

Raamat sai alguse Rotermanni soolalaos 9.12.2003 toimunud ettekannete päevast “Kadunud kaheksakümnendad” ja sisaldab vahepealsetel aastatel kirjasõnasse talletatud erinevaid vaatenurki Eesti kunstimaailmale 1980. aastatel. Artiklikogumik on ka omamoodi “tagurpidisel” kronoloogilisel moel järjeks 2002. aastal ilmunud raamatule “Ülbed üheksakümnendad / Nosy Nineties”. Kogumiku koostaja on Sirje Helme, toimetaja Andreas Trossek, kaastoimetaja Johannes Saar. Artiklite autorid on Sirje Helme, Ants Juske, Johannes Saar, Heie Treier, Eero Epner, Kädi Talvoja, Anu Allas, Vappu Thurlow, Jüri Hain, Juta Kivimäe, Inge Teder, Krista Kodres, Raoul Kurvitz, Peeter Laurits ja Tuuli Lepik. Kogumiku kujundaja on Andres Tali.

“Aastaid tagasi, veel enne Kumu avamist Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuses töötades tundus mulle, et parajasti toimuvat sõjajärgse kunsti kontseptualiseerimist võiks aidata ja täiendada erinevatele teemadele ja perioodidele fokuseerunud kunstiajalooliste tekstide kogumikud, mis kirjeldaksid üht perioodi või teemat võimalikult eri vaatenurkade alt, erinevate autorite poolt. Kogemus “Ülbete üheksakümnendate” koostamisega näitas, et autorite hoiakud, kirjutamise stiil ja metodoloogia võivad küll erineda, kuid andmestik ise ei vanane. Kirjutamisel oli tookord, ja on ka praegu, mitmeköiteline eesti kunsti ajalugu, aga ükski koguteos ei suuda asendada väiksemaid sügavamaid sisselõikeid, mida selline kogumik võimaldaks,” kirjutab raamatu sissejuhatuses Sirje Helme.

Artiklikogumik “Kadunud kaheksakümnendad / Lost Eighties” on pühendatud Ando Keskküla (1950–2008) mälestuseks.

2010
2009
2008
2007
2006
Otsing