ESTENG

After-War Veneetsia kunstibiennaalil

53. Esposizione Internazionale d’Arte – La Biennale di Venezia
53rd International Art Exhibition – La Biennale di Venezia
53. rahvusvaheline Veneetsia kunstibiennaal – La Biennale di Venezia

 

 

KRISTINA NORMAN 
After-War 
Palazzo Malipiero, S. Marco 3079, Veneetsia
07.06.–22.11.2009

 

PRESSITEADE 19.01.2009

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus teatab, et 53. rahvusvahelisel Veneetsia kunstibiennaalil esindab Eestit kunstnik KRISTINA NORMAN projektiga “After-War”, Eesti ekspositsiooni kuraator on MARCO LAIMRE.

 

53. rahvusvahelise Veneetsia kunstibiennaali Eesti paviljoni ekspositsiooni autor Kristina Norman kuulub nullnullindatel kunstiskenele astunute põlvkonda. Ta tegeleb poliitilise, provokatiivse, dokumentaalse ja uurimusliku kunstiga. Normani looming on ülimalt kontekstikeskne, see sünnib suhestumisel teda ümbritseva keskkonnaga. ”After-War” on terviklik videotest, fotodest ja objektidest koosnev installatiivne keskkond, mis avaldub viie erineva ruumisituatsioonina. Teos baseerub juhtumil, millega seotud sündmusi tuleb pidada taasiseseisvumisjärgse Eesti ühiskonna üheks enim traumaatiliseks ja enim avalikke diskussioone tekitanuks.

2007. aasta aprillis teisaldas Eesti Vabariigi valitsus Tallinna kesklinnast seal alates 1947. aastast paiknenud Suures Isamaasõjas (II MS) langenud Nõukogude sõduritele pühendatud monumendi. Pronkssõduri ametlik nimetus oli “Tallinna Vabastajate Monument” ja enamus eestikeelsest elanikkonnast pidas seda Nõukogude okupatsiooni sümboliks. Monument taaspüstitati endisest asukohast 2,5 kilomeetri kaugusel asuvale Sõjaväekalmistule. Endisele kohale istutati madalhaljastust ja lilli, nagu ei oleks seal kunagi mingit monumenti olnudki. See Eesti valitsuse poolt läbi viidud psühho-geograafiline nihe kutsus esile venekeelse elanikkonna protesti ja kaks päeva kestnud massirahutused Tallinna tänavatel. Kristina Norman tegeleb mälukogukonna mõiste abil sündmuste kirjeldamise ja analüüsiga ning ettepanekuga järgnevaks kultuuriliseks praktikaks. Teose pealkiri “After-War” viitab olukorrale, kus sõda on küll läbi, aga konflikt kestab edasi.

Kristina Norman: “Minu kunstipraktika on läbipõimunud dokumentalistikaga ja videokaamera on minu jaoks võõrandamatu tööriist. Tehes dokumentaalfilme, kogun samal ajal ka kunstiprojektide jaoks vajalikku informatsiooni ja materjali ning vastupidi. Installatsioon “After-War” on omamoodi sotsiokultuuriline uurimustöö ja eksperiment, mille käigus kaardistan ja lahkan "monumendijuhtumit". Selle juures paeluvad mind väärtuste loomemehhanismide teema ja sakraalse ning profaanse problemaatika. Samuti huvitab mind mälu ja ajaloo vahekord rahvusliku ja riikliku identiteedi konstrueerimisel.”

Ekspositsiooniga kaasneb kunstniku poolt illustreeritud mahukas tekstikogumik. Raamatus käsitlevad monumendikonflikti ja projekti “After-War” filosoof ning Kesk-Euroopa ülikooli rahvusvaheliste suhete õppejõud Aleksander Astrov, kultuuriteoreetik Airi Triisberg, arhitektuuriteoreetik Andres Kurg, kuraator Marco Laimre ja kunstnik Kristina Norman.

Pressiteate koostas Marco Laimre

 

Kristina Norman on sündinud Tallinnas 1979. aastal, kus elab ja töötab praegugi. Ta on õppinud Eesti Kunstiakadeemias ja töötanud kunstiõpetajana, hetkel on Normanil valmimas täispikk dokumentaalfilm Eesti Vabadussõja monumendi autoritest. Alates 2006. aastast osaleb rahvusvahelistel näitustel ja festivalidel: 2006. aastal esindas Eestit Modern Art Oxford galeriiprogrammis "Arrivals>Art from the New Europe” dokumentaalfilmiga “Pribaldid”; 2007. aastal esines Tallinna Noorte Kunstnike Biennaalil eksperimentaalse dokumentaalfilmiga “Monoliit”, 2008. aastal osales 5. Berliini kaasaegse kunsti biennaalil pseudodokumentaaliga “Geniaalsuse väli”.

Marco Laimre on sündinud 1968. aastal. Alates 1994. aastast on ta tegutsenud kunstniku ja kuraatorina. 2005. aastast töötab Eesti Kunstiakadeemias fotograafia professorina, alates 2006. aastast kuulub Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi nõukogusse.

2009. aasta Eesti ekspositsiooni konkursile laekus 20 projekti. Laekunud projektide põhjal valis konkursi võitja erinevate institutsioonide esindajatest koosnev üheksaliikmeline rahvusvaheline žürii, koosseisus Mika Hannula (teoreetik, kuraator ja kriitik, professor Göteborgi Ülikoolis), Sirje Helme (Kumu), Anders Härm (Tallinna Kunstihoone), Lars Bang Larsen (vabakutseline kriitik ja kuraator, teadur Kopenhaageni Ülikoolis), Kai Lobjakas (Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum), Reet Mark (Tartu Kunstimuuseum), Marko Mäetamm (Eesti Kultuurkapital), Johannes Saar (Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus) ja Helene Tedre (Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium).

Veneetsia kunstibiennaal on vanim ning suurim rahvusvaheline kunstifoorum, Eesti esineb Veneetsias alates 1997. aastast. Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus on Eesti ekspositsiooni ametlik esindaja Veneetsia biennaalil, 53. rahvusvaheline kunstibiennaal leiab aset 07.06–22.11.2009, biennaali direktor on Daniel Birnbaum. Eesti näituse asukoht Veneetsias 2009. aastal on Palazzo Malipiero (II korrus), S. Marco 3079, kus on toimunud Eesti ekspositsioonid ka 2003., 2005. ja 2007. aastal.

Eesti osalemist Veneetsia 53. rahvusvahelisel kunstibiennaalil finantseerivad Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.

Lisainformatsioon:

Elin Kard
e-mail: elin[at]cca dot ee
gsm: +372 52 85 324

Johannes Saar
e-mail: johannes[at]cca dot ee
tel: +372 631 40 50

KAASAEGSE KUNSTI EESTI KESKUS
Vabaduse väljak 6
10146 Tallinn
ESTONIA
tel. +372 631 40 50
e-mail: post[at]cca dot ee
www.cca.ee


Pilt: Kristina Norman, “Kinetics of Power” (2009, installatsiooni kavand)

 

Rohkem infot leiad siit.

 

2010
2009
2008
2007
2006
Otsing