ESTENG

Toomiku lühifilmi premeeriti Oberhausenis

Jaan Toomiku lühifilm “Armulaud” pälvis 54. rahvusvahelise Oberhauseni lühifilmide festivali korraldajate auhinna.  2007. aastal valminud 12-minutilisele lühimängufilmile määrati festivali korralduskomitee poolt preemia, tõstes seda esile kui “häirivat filmi, kus näidatakse väheste ja täpsete stseenide kaudu inimese pühendumishirmu ja -ängistust”.

“Armulaud”, mis peamiselt videokunstnikuna tuntud autori jaoks oli režissööridebüüt, on üles võetud 35 mm filmilindile ja selles mängib peaosa varem nii mõneski Toomiku videotöös esinenud Alar Sudak, kunstnikunimega Elaan.

Jaan Toomiku lühimängufilmi esitas 2008. aasta Oberhauseni filmipäevade rahvusvahelisse võistlusprogrammi Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus. Filmi plaanipärasele linastusele 5. mail lisandus lisaseanss 6. mail toimunud auhinnatseremoonial. Kokku esitati seekordsele, järjekorras 54. festivalile 5840 lühifilmi ja korraldajad valisid nende seast välja 132 linateost 47-st riigist, mis konkureerisid neljas erinevas võistlusprogrammis.

Tänavu 1.-6. mail toimunud Oberhauseni rahvusvaheline lühifilmide festival on igaaastane üritus, mida peetakse üheks mainekamaks ja vanemaks lühifilmide foorumiks maailmas. Esmakordselt toimus festival 1954. aastal ja sellest on osa võtnud paljud hästi tuntud Euroopa ja Hollywoodi filmilavastajad alates Werner Herzogist ja Roman Polanskist kuni Martin Scorseseni. Kunstniku taustaga filmiloojate tööd on festivali programmis üks viimaste aastate trende ja ka näiteks sel aastal sai Oberhausenis näha linateoseid sellistelt tegijatelt nagu Manon de Boer, Yael Bartana, Emily Wardill ja Susanna Wallin.

Kaader: Jaan Toomik, "Armulaud", 2007, 35 mm

http://en.wikipedia.org/wiki/Jaan_Toomik

2010
2009
2008
2007
2006
Otsing