ESTENG

ROHELINE, TOORES JA LÕIKAMATA. NOOR EESTI KUNST UUE SAJANDI ALGUSES

 

 
Foto: Pelle Kalmo

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse 3. ettekandepäev sarjast “Lisandusi eesti kunstiloole”

17. november 2005 Kumu kunstimuuseumi auditoorium

Korraldavad institutsioonid: Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus, Eesti Kunstiteadlaste Ühing, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Kunstimuuseum; peakorraldaja Karin Laansoo

Kõnelejad Karin Laansoo, Irit Rogoff, Kaido Ole, Rael Artel, Kristjan Mändmaa

Päevakava:
Karin Laansoo  (Eesti Kunstiakadeemia). “Don´t trust anyone under 30! Raamatu “22+ Noored Eesti kunstnikud” tegemisest”
Irit Rogoff (Goldsmiths College, University of London). “Kunstiteose adressaadist”
Kaido Ole (Eesti Kunstiakadeemia). “ 325-“
Kristjan Mändmaa (Eesti Kunstiakadeemia). “Uued head disainerid”
Rael Artel (Rael Artel Gallery, Artdepoo, Eesti Kunstiakademia). “Fotorama! Uued seiklused uuel sajandil”


Väljavõte pressiteatest:  

“Ettekannetepäeva mõtteliseks, aga ka sõna otseses mõttes “käegakatsutavaks” keskmeks on pidulikult esitletav raamat “22+ Eesti kunstnikud. Young Estonian Artists”. Noorte, pealtkahekümneste ja peamiselt EKA haridusega kunstnikega tehtud intervjuudest ja nende töönäidetest koosneva 408-leheküljelise publikatsiooni on koostanud kunstiteadlane ja kuraator Karin Laansoo, kujundanud Indrek Sirkel. Fotod 22-st kunstnikust, nende loomingust, töökeskkonnast ja peamistest eksponeerimispaikadest ehk Tallinna näitusepindadest on teinud Pelle Kalmo ja Anu Vahtra. 408-leheküljeline suures formaadis ning pehmes köites raamat on kunstituru rahvusvahelist haaret arvestades kakskeelne, kus tekst antud paralleelselt nii eesti- kui ka ingliskeelsena. EKA välja antud raamatu tekkeprotsessi käsitlebki oma ettekandes idee autor Karin Laansoo.

Briti kunstiteoreetik ja õppejõud Irit Rogoff kõneleb oma ettekandes kunstiteose adressaadist. Londoni Goldmiths College´i visuaalkultuuri professori peamisteks uurimisvaldkondadeks on visuaalkultuur, kaasaegne kunst ja kriitiline teooria ning viimasel ajal ka publiku osalus nüüdisaja kunstis. Oma õpilaste hulgas särava ja vaimuka lektorina hinnatud Rogoff on raamatu “Terra Infirma – Geography´s Visual Culture” (2000) autor ning koos Daniel Shermaniga kogumiku “Museum Culture: Histories, Theories, Spectacles” (1994) toimetaja.

Kunstnik ja õppejõud Kaido Ole arutleb oma ettekandes (maali-)kunsti õpetamise võimaluste üle tänapäeva maailmas – probleem millega ta EKA maaliosakonna juhatajana päevast-päeva tegeleb. Tõik, et professor Kaido Ole EKA-s õpetamise ajal on hakatud rääkima uuest (maalikunsti) koolkonnast, annab alust arvata, et Eesti kunstihariduses on toimumas laiem paradigmaatiline nihe läbimõtestatuma kunsti suunas. Ka värskelt ilmunud raamatus “22+” on Kaido Ole konkurentsitult kõige enam mainitud isik.

Graafilise disaineri ja EKA õppejõu Kristjan Mändmaa ettekanne käsitleb disainiõppe arenguvõimalusi Eestis. Eesti reklaamibüroode toodangut 2002. aastal ausalt ja teravalt kritiseerinud mees on asunud koolitama noori graafilisi disainereid ning erialaringkondade hinnangul on EKA graafilise disaini osakond ennast tugevate lõpetajatega viimastel aastatel väga jõuliselt kehtestanud.

Kunstikriitik ja kuraator Rael Artel on oma ettekandes pööranud tähelepanu Eesti noortele fotokunstnikele, kes on kerkinud areenile alates aastast 2000.”


Trükise põhjal on ilmunud eesti- ja ingliskeelne artiklikogumik “Uue nimetaja otsinguid aastal 2000+n” (Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus 2006, ISBN 9985-9321-9-6).

 

Sari "Lisandusi Eesti kunstiloole"
Konverentsid
Otsing