Pressiteade

Elin Kard, kuraatoritekst isiknäitusele Hobusepea galeriis 24.08.–5.09.2011:

Kolmapäeval, 24.08.2011 kell 18.00 avatakse Hobusepea galeriis LIINA SIIB´i (1963) isiknäitus „Sylt ilma Ulrikeseta“.

Saksamaale kuuluvat Põhjamere suurimat saart Sylti võib ilmselt pidada saksa siseturismi suurimaks lemmikuks ja enimkülastatavaks sihtkohaks. Juba 20. sajandi algusaastatest peale on Sylti iseloomustavateks märksõnadeks olnud prominentsus, jõukus ja jõudeelu nautivad intellektuaalid. Nimetades siinkohal vaid mõningaid, kes aastate jooksul on eelistanud suvepuhkused veeta saarel: kirjanikud Thomas Mann, Stefan Zweig ja Hans Fallada; kunstnikud Käthe Kollwitz, Max Liebermann ja Emil Nolde, filmistaarid Brigitte Bardot ja Romy Schneider, helilooja Richard Wagner ja endine Saksamaa liidukantsler Willy Brandt. Sylti luidetel on osaliselt filmitud ka Roman Polanski film „The Ghost Writer“ („Variautor“).

Eelmise sajandi prominentide suvitusmeka veatusse fassaadi lõi mõrad II maailmasõda, pärast sõja lõppu varjas saarel end Nürnbergi kohtu eest Rudolf Franz Ferdinand Höß, Auschwitzi koonduslaagri juht ja asutaja. Enim vastuolusid ja poleemikat tekitanud suvitajaks sõjajärgse perioodi Syltil võib ilmselt pidada kunagist ajakirjanikku ja ajakirja „konkret“ toimetajat ning uusvasakpoolse terroriorganisatsiooni RAF (Rote Armee Fraktion, tuntud ka Baader-Meinhof grupina) üht asutajaliiget Ulrike Marie Meinhof´i (1934-1976).

Liina Siib dokumenteerib avatavas näituseprojektis heaoluühiskonna nõudmistele vastava suvitussaare igapäevaelu, otsides viiteid Meinhofi omaaegsetele iseloomustustele saksa ühiskonnast ja väärtushinnangutest. „Projekt „Sylt ilma Ulrikeseta” seob filmi- ja fotokujutised Sylti saare suvisest heaolust ja paradiisist toetudes valikutes paralleelidele Ulrike Meinhofi kolumnidega 1960. aastate Lääne-Saksa ühiskonnast. Hiljem, juba RAF-i sõnul on läänes massid kaotanud arusaama rõhutu ja ekspluateeritava positsioonist ega oska enam unistada muust kui autost, puhkusest ja plaaditud vannitoast. Näitusel keskendun sellest kolmikust keskmisele unistusele – unistusele puhkusest. Mis vahe on puhkusel ja tööl ja kas seal on üldse vahet, kui isegi suvepuhkuse ajal teeb inimene motoorselt samu liigutusi, mida tööpostil?“

Näitus jääb avatuks 5. septembrini 2011.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Tänud: Stiftung kunst:raum sylt quelle, Indra Wussow, Giedre Bartelt, Tiit Rammul, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus.


tagasi