Veneetsia kunstibiennaali Eesti paviljoni pressikonverents
Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus kutsub:
55. rahvusvahelisele Veneetsia kunstibiennaali Eesti paviljoni näituse “Evident in Advance” pressikonverentsile ja esitlusele esmaspäeval, 18. märtsil kell 12:00 Kumu Kunstimuuseumi teise korruse kohvikus.
Sissejuhatuse teevad Eesti Vabariigi Kultuuriministeeriumi poolt kunstinõunik Maria-Kristiina Soomre ning kohaliku partneri Kumu Kunstimuuseumi direktor Anu Liivak.
Näituse tiimi tutvustab Veneetsia Biennaali Eesti paviljoni komissaar Maria Arusoo. Näitusest räägivad pikemalt Veneetsia Biennaali Eesti paviljoni “Evident in Advance” meeskond: kunstnik Dénes Farkas, kuraator Adam Budak, arhitekt Markus Miessen ning üks kahest kataloogi kujundajast Gregory Ambos (Zak Group).
Eesti paviljon 55. rahvusvahelisele Veneetsia kunstibiennaalil avatakse 30. mail Palazzo Malipieros.
Näituseprojekt “Evident in Advance” tegeleb keele tabamatuse, tõlkimise ja tõlgendamise eri aspektidega. Lisaks Dénes Farkasile osaleb projektis arhitektide ja teoreetikute rahvusvaheline meeskond, seda kureerib Washingtonis asuva Hirshhorni muuseumi ja skulptuuriaia kuraator Adam Budak, kes töötas Farkasiga 2010. aastal KUMU-s toimunud Fotokuu näituse “Teisele poole” raames. Budak on kureerinud hulgaliselt olulisi rahvusvahelisi näitusi, sh “Architectures: Metastructures of Humanity, Morphic Strategies of Exposure”, mis oli eksponeeritud 2004. aastal 9. Veneetsia Arhitektuuribiennaalil Poola paviljonis, ta oli Manifesta 7 kaaskuraator. Arhitektuurilise lahenduse eest vastutab Berliinis asuv Studio Miessen eesotsas loovarhitekt Markus Miesseniga.
Dénes Farkase näitusekataloogi kujundajaks on valitud kõrgelt tunnustatud disainer Zak Kyes (Zak Group). Raamat antakse välja maineka Berliini/New Yorgi kirjastuse Sternberg Pressi poolt. Kataloogi autorid on filosoofid Daniele Monticelli, Adriana Cavarero ja Maurice Blanchot, lingvist Martin Prinzhorn, kirjanik Bruce Duffy ning arhitekt Markus Miessen.
Dénes Farkas on Tallinnas elav ja töötav postkontseptualistlik fotokunstnik, kelle teoste läbivaks jooneks on alates 2000. aastate teisest poolest olnud sotsiaalsete struktuuride vaatlus ning nende peegeldamine võimalikult lakoonilisse fotot ja pildiallkirja meediumina ühendavasse kunstikeelde. Tema teoseid kuulub Eesti Kunstimuuseumi kogudesse ja erakollektsioonidesse.
55. rahvusvaheline kunstibiennaal on publikule avatud 1. juunist 24. novembrini 2013, biennaali peakuraator on Massimiliano Gioni. Eesti näituse asukoht Veneetsias 2013. aastal on jätkuvalt Palazzo Malipiero, ent sedapuhku sissepääsuga San Samuele väljaku esifassaadilt, aadressiga S. Marco 3199 (III korrus). Uued näituseruumid on varasemast avaramad ja nähtavamad, senise 100 ruutmeetri asemel on meie käsutuses 166 ruutmeetrit kasulikku näitusepinda.
Veneetsia kunstibiennaal on vanim ning suurim rahvusvaheline kunstifoorum, Eesti osaleb oma paviljoniga Veneetsias alates 1997. aastast. Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus on Eesti ekspositsiooni ametlik esindaja Veneetsia biennaalil.
Eesti osalemist Veneetsia 55. rahvusvahelisel kunstibiennaalil rahastab Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, toetajate hulka kuuluvad ka advokaadibüroo Borenius, Ameerika Ühendriikide Suursaatkond, Briti Nõukogu, Nordic Hotel Forum ja DSV ning institutsionaalseks partneriks on KUMU kunstimuuseum.
Lisainformatsioon:
Maria Arusoo maria@cca.ee
Näituse kodulehekülg www.evident-in-advance.com
KAASAEGSE KUNSTI EESTI KESKUS
Vabaduse väljak
10146 Tallinn
ph. +372 631 40 50